- Warszawska Szkoła Doktorska
- Studia doktoranckie
Dwukierunkowa dioda elektroluminescencyjna przeznaczona do zasilania prądem przemiennym
Diody elektroluminescencyjne oparte na azotku galu są najbardziej energooszczędnymi źródłami światła. Pomimo ich niewątpliwych zalet do efektywnego działania wymają zasilania prądem stałym, natomiast sieć energetyczna jest zbudowana w oparciu o prąd przemienny. Interesującą propozycję nowej klasy urządzeń optoelektronicznych dedykowanej do bezpośredniej pracy z prądem przemiennym zaproponował Mikołaj Żak wraz ze współpracownikami z laboratorium epitaksji z wiązek molekularnych (NL-14) oraz innych grup badawczych IWC PAN.
W artykule opublikowanym na łamach Nature Communications (Impact Factor 16.6) prezentują dwukierunkową diodę elektroluminescencyjną (BD LED), która emituje światło w obu kierunkach przepływu prądu przez urządzenie, a nie tylko wtedy, gdy jest spolaryzowana w kierunku przewodzenia, jak w konwencjonalnych diodach LED. Jest to możliwe dzięki specjalnej strukturze epitaksjalnej BD LED, w której obszar aktywny jest otoczony z obu stron przez złącza tunelowe od strony domieszkowanej na typ p. To sprawia, że elektrony i dziury są skutecznie wstrzykiwane do tej samej studni kwantowej powyżej napięcia otwarcia zarówno dla napięć ujemnych, jak i dodatnich.
Publikacja „Bidirectional light-emitting diode as a visible light source driven by alternating current” (M. Żak, et al. Nat Commun 14, 7562 (2023)) stanowi ważną część przygotowywanej rozprawy doktorskiej mgr inż. Mikołaja Żaka i jest owocem wieloletnich badań nad złączami tunelowymi w GaN prowadzonych w grupie NL-14 IWC PAN.