- Warszawska Szkoła Doktorska
- Studia doktoranckie
Konkurs na stanowisko PostDoc w NL10
Laboratorium NL 10, za zgodą Dyrektora IWC PAN, ogłasza konkurs na stanowisko PostDoc w ramach projektu NCN OPUS 45 ref. 2022/45/B/ST5/04005 ; Materiały szkliste pod ciśnieniem dla innowacyjnego magazynowania energii i jej konwersji.
Projekt łączy fizykę szkieł i materiałów amorficznych z inżynierią materiałową. Jest on wynikiem odkrycia, dokonanego przy znaczącym udziale IWC PAN, że poniżej temperatury szkła Tg pod wysokim ciśnieniem znajduje się ‘magiczny obszar’ o szerokości 50 – 100 K gdzie kompresja może wywołać pojawianie się wręcz egzotycznych własności fizycznych, i są one zachowane po dekompresji do warunków normalnych. W oczywisty sposób ta niezwykła własność budzi wiele pytań ‘fundamentalnych’ i może być szansą dla innowacyjnych aplikacji. W tym projekcie wykorzystujemy koncentrujemy się szczególnie na bateriach do magazynowania energii elektrycznej o szklanych elektrodach. Jak pokazaliśmy we wstępnej pracy w 2019 r. odpowiednio ‘zaprojektowana’ ścieżka zmian temperaturowych I ciśnieniowych może w szklanej matrycy wytworzyć nanokrystality będące źródłem wysokiej przewodności elektrycznej, a wspomniany ‘annenaling’ podwyższa ją jeszcze o 2 dekady. Pojawia się więc znakomity materiał na ‘szklane’ elektrody do baterii, których powierzchnia nie ulega praktycznie zmianom podczas używania. To szansa na ‘wieczne baterie’ a właśnie ich trwałość podczas cykli ładowania i rozładownia jest wielkim problemem istniejących rozwiązań.
Kandydat będzie pracował w Parku Innowacyjnym w Celestynowie, przez okres od 12 – 24 miesięcy. Termin składania aplikacji to 31.11.2023. Szczegółowe warunki konkursu, w tym oczekiwania i kwalifikacje kandydata podane są w załączonym dokumencie.
Projekt jest realizowany przez konsorcjum IWC PAN (NL10) i Politechnika Warszawska, Wydz. Fizyki).
Prof. dr hab. Sylwester J Rzoska,
Kier. Projektu i Laboratorium NL10